تجهیزات شبکه

پچ پنل شبکه چیست؟

پچ پنل شبکه چیست

با وجود اینکه در حال حاضر، استفاده از شبکه‌های بیسیم رونق یافته، اما همچنان هم شبکه‌های سیمی با توجه به پایداری بهتر، مورد توجه قرار دارند. راه‌اندازی سیستم شبکه نیازمند تجهیزات مختلفی است که پچ پنل شبکه یکی از مهمترین تجهیزات شبکه محسوب می‌شود. این تجهیزات برای نظم دهی به کابل‌های اتاق سرور و رک، کاربرد دارند و با استفاده از آنها امکان عیب یابی و تغییرات در زیرساخت‌های کابل‌کشی شبکه، به سادگی انجام می‌پذیرد.

پچ پنل یک قطعه دارای تعداد زیادی پورت یا کیستون شبکه است که کابل‌های شبکه از طریق سوکت به آن متصل می‌شوند. این تجهیزات در اندازه‌های مختلف و معمولاً دارای 12 الی 48 پورت تولید می‌شوند. برای راه‌اندازی یک شبکه، تعداد زیادی پورت وجود دارد که برقراری ارتباط منظم میان آنها از طریق پچ پنل انجام می‌گیرد. این تجهیزات عموماً از جنس فلزی و به صورت تک یونیت یا دو یونیت ساخته می‌شوند و به طور معمول داخل رک شبکه قرار می‌گیرند. در واقع این تجهیزات به عنوان واسطی میان کابل‌های شبکه و تجهیزات اصلی زیرساخت شبکه عمل می‌کنند کابل‌ پریزهای شبکه به جای اتصال به هاب یا روتر، به پچ پنل متصل می‌شوند. گرچه استفاده از پچ پنل در سیستم‌های شبکه ضرورت ندارد، اما این قطعات تاثیر بسیاری در نظم دهی، عیب یابی و تغییرات شبکه را دارند.

پچ پنل شبکه چیست

کاربرد پچ پنل در شبکه

پچ پنل شبکه امکان اتصال دستگاه‌ها به سرور مرکزی را به سادگی فراهم می‌کنند. البته همانطور که اشاره کردیم، امکان اتصال مستقیم وسایل به سرور نیز وجود دارد، اما این کار علاوه بر اینکه زمان و هزینه زیادی را می‌طلبد، سبب به هم ریختگی شبکه نیز خواهد شد. به عنوان مثال اگر ارتباط یک کاربر با سوئیچ، به طور مستقیم و بدون واسط پچ پنل باشد، در طول زمان و با قطع و وصل مکرر سوکت، سر سوکت یا پورت سوئیچ فرسوده و یا دچار خرابی خواهد شد و تعویض آنها نیز زمان بر و نیازمند تخصص کافی خواهد بود. اما با به کارگیری پچ پنل، تنها کافی است یک پچ کورد جدید تهیه کنیم.

امکان شماره گذاری کابل‌های شبکه و پچ کوردها در پچ پنل، سبب نظم دهی بیشتر سیستم شبکه و عیب یابی هرچه سریع‌تر آنها خواهد شد. با این کار به سادگی متوجه این خواهید شد که هر کابل از کدام دستگاه وارد پچ پنل شده و در صورت بروز ایراد در پریز شبکه یا دستگاه ما مربوطه، می‌توان به سرعت برای رفع ایراد آن اقدام کرد. این تجهیزات درون رک شبکه قرار گرفته و از کابل کشی طولانی میان دستگاه‌ها و سرور اصلی جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب علاوه بر نظم دهی بهتر به شبکه، از خم شدن کابل و کاهش کیفیت انتقال دیتا، جلوگیری می‌شود. از مهم‌ترین مزایای استفاده از پچ پنل‌های شبکه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• نظم دهی بیشتر به کابل ها و جلوگیری از شلوغی شبکه
• عیب یابی، تعمیر و نگهداری از سیستم شبکه با به کارگیری پچ پنل، ساده‌تر خواهد بود.
• سهولت بیشتر در اضافه کردن دستگاه‌های جدید به شبکه 

انواع پچ پنل شبکه

پچ پنل‌های شبکه بر اساس قابلیت‌ها و کاربرد، انواع مختلفی دارند؛ در ادامه انواع پچ پنل بر اساس موارد مختلف را بررسی می‌کنیم.

بر اساس تعداد پورت پچ پنل

یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی پچ پنل‌ها، مربوط به تعداد پورت یا کیسون‌های قرار گرفته بر روی آنها می‌شود. این تجهیزات در مدل‌هایی با 12، 16، 24، 32، 48 و 96 پورت، تولید و عرضه می‌شوند و انتخاب پچ پنل مناسب، به بزرگی شبکه و تعداد پورت‌های مورد نیاز، بستگی خواهد داشت.

بر اساس جنس پچ پنل

پچ پنل‌ها برای کابل‌های شبکه مسی و فیبرهای نوری تولید و عرضه می‌شوند و هر یک، کاربرد خاص خود را دارند. این تجهیزات عموما خود دارای بدنه‌ی فلزی بوده و نوع کیستون و پورت آن‌ها به نوع شبکه و کابل‌کشی آن بستگی دارد.

بر اساس ماژولار بودن یا نبودن پچ پنل

پچ پنل شبکه از این منظر به دو دسته پچ پنل ماژولار یا آنلودد و پچ پنل غیر ماژولار یا لودد، تقسیم‌بندی می‌شوند. پچ پنل‌های ماژولار صرفا یک قالب است که می‌توان پست یا کیسون‌های مورد نیاز را مطابق با نیاز و سلیقه در آن نصب کرد؛ اما پنج پنل‌های غیر ماژولار دارای پورت نصب شده می‌باشند که قابل تغییر نیستند. در صورت خرابی یکی از کیسون‌های پچ پنل‌های غیر ماژولار، معمولاً امکان تعویض آن به طور جداگانه وجود ندارد.

بر اساس استاندارد CAT

رده استاندارد سیستم شبکه بایستی در تمامی تجهیزات شبکه، یکسان باشد. به عنوان مثال در صورتی که کابل کشی و سیستم شبکه مطابق با استاندارد Cat7 توسعه داده شده باشد، اما یکی از تجهیزات ارتباطی ساده نظیر کیسون یا پچ کورد، دارای استاندارد Cat6 باشد، پهنای باند و سرعت دیتای انتقالی به دستگاه مربوطه، در حد استاندارد Cat6 تقلیل می‌یابد. منظور از استاندارد پچ پنل، استاندارد کیسون‌های نصب شده در آن است که استانداردهای Cat5e، Cat6، Cat6a و Cat7 پرکاربردترین موارد محسوب می‌شوند.

بر اساس شیلد دار بودن یا نبودن

داشتن شیلد در سیستم‌های شبکه صرفاً محدود به کابل‌ها نیست و پورت سوکت‌ها نیز بایستی مطابق با کابل‌ها باشند. برای کابل‌های شیلددار STP بایستی از پچ پنل دارای کیستون STP استفاده کرد همینطور برای کابل‌های شبکه بدون شیلد UTP نیز بایستی از پچ پنل مناسب بهره برد.

بر اساس POE بودن یا نبودن پچ پنل

در پچ پنل‌های POE علاوه بر پورت‌های شبکه، پورت‌های تغذیه برق برای اتصال تجهیزات مختلف به جریان برق وجود دارد. به این ترتیب برای تغذیه دستگاه‌های مختلف، نیاز به مسیر یا تجهیزات دیگری نخواهد بود.

بر اساس برند پچ پنل

برندهای مختلفی در سراسر جهان تجهیزات مختلف شبکه نظیر پچ پنل شبکه را تولید می‌کنند که محصولات هر کدام ویژگی‌ها و کیفیت خاص خود را دارد. برندهای معتبری نظیر نگزس و لگراند پچ پنل‌های متعددی در اندازه‌ها و با تعداد پورت‌های مختلف عرضه می‌کنند.

آموزش نصب پچ پنل در رک

پچ پنل‌ها عمدتاً درون رک شبکه نصب شده و ارتباط میان دستگاه‌ها و سرور را برقرار می‌کنند. نصب این تجهیزات درون رک نیازمند تجربه و تخصص کافی است. با رعایت موارد زیر می‌توان پچ پنل را نصب نمود.

• با استفاده از کاتر مناسب کابل، 2 الی 3 سانتی‌متر از بخش انتهایی پوسته‌ کابل را جدا نمایید.
• رشته‌های سیم رو از یکدیگر جدا کنید.
• مطابق با دو استاندارد رنگ‌بندی T568B یا T568A سیم‌ها را با به‌کارگیری آچارپانچ، به پشت پچ پنل متصل کنید.
• در پایان نیز با استفاده از سیم‌چین، بخش‌های اضافی سیم‌ها رو قطع کنید تا ضمن ایجاد ظاهر بهتر، از برخورد سیم‌ها جلوگیری کنید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *