تجهیزات شبکه

نصب پچ پنل

نصب پچ پنل

پچ پنل یکی از تجهیزات الکترونیکی است که فعالیت تعداد زیادی از کابل‌های شبکه را مدیریت می‌کند. پچ پنل در واقع یک وسیله مستطیلی شکل است که دارای ۲۴ یا ۴۸ پورت می‌باشد. پچ پنل معمولا از جنس فلز ساخته می‌شود و بر روی آن تعدادی از کیستون‌های شبکه به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. پچ پنل یک تجهیز واسطه‌ای است که میان کابل‌های شبکه و تجهیزات اصلی شبکه قرار می‌گیرد؛ به گونه‌ای که کابل‌های شبکه را می‌توان به‌جای اتصال به روتر یا هاب، به پچ پنل وصل نمود.

نصب پچ پنل باعث می‌شود تا از نظر فیزیکی، کابل‌ها منظم‌تر باشند تا در صورت نیاز کار تعویض و عیب‌یابی کابل‌ها، آسان‌تر صورت گیرد. کار نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه باید توسط افراد متخصص و مطابق با مراحل خاصی انجام شود که در این مقاله به آموزش نصب پچ پنل شبکه و مراحل آن می‌پردازیم.

ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای نصب پچ پنل

قبل از آموزش نصب پچ پنل شبکه باید با انواع ابزارآلات مربوط به شبکه و کاربرد آن‌ها آشنا شوید. مهم‌ترین این ابزارآلات شامل آچار پانچ، کاتر کابل، آچار سوکت زن شبکه، سیم چین، استریپر، سوکت و کیستون و کابل مناسب شبکه می‌باشد.

آچار پانچ: آچار پانچ وسیله‌ای است که جهت لخت کردن کابل شبکه و قرار دادن آن در داخل سوکت استفاده می‌شود. نحوه کار با آچار پانچ به این صورت است که باید سیم مخابراتی، که در اين جا منظور همان کابل شبکه است را بر روی کانکتور مخصوص قرار داده و سپس با قرار دادن آچار پانچ بر روی کانکتور و فشار دادن آن، سیم لخت شده و وارد سوکت می‌گردد. نحوه کار با این وسیله بسیار آسان بوده و موجب افزایش سرعت در انجام کار می‌شود. آچار پانچ متشکل از یک دسته، یک فنر و یک تیغه‌ شکاف‌دار قابل تعویض است که در بعضی مدل‌ها ممکن است یک پیچ تنظیم فشار هم وجود داشته باشد. لخت کردن سیم‌ها با استفاده از این وسیله علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به کابل، باعث فراهم شدن امنیت دست تکنیسین‌ نیز می‌شود.

کاتر کابل: کاتر کابل که با نام قیچی کابل بر هم شناخته می‌شود، یک ابزار دستی است که برای برش انواع کابل‌ها از جمله کابل برق و شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قیچی دارای دو تیغه است که به صورت موازی یا زاویه دار در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. جنس تیغه‌های قیچی کابل بر از فولاد سخت است تا بتواند کابل‌های ضخیم را نیز به خوبی برش دهد. در بعضی از مدل‌های این کاتر، تیغه‌ها قابل تعویض هستند و حتی می‌توان آن‌ها را در صورت نیاز تیز کرد تا بتوان در برش کابل‌های مختلف از آن استفاده کرد. علاوه بر برش کابل، برای برداشتن روکش کابل نیز می‌توان از این وسیله استفاده کرد.

آچار سوکت زن شبکه: بی شک آچار سوکت زن شبکه، یکی از رایج‌ترین و پر کاربردترین تجهیزاتی است که تکنیسین‌های شبکه با آن سر و کار دارند. این آچار شبکه از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به انبردست دارد ولی کاربرد آن متفاوت است. استفاده از این ابزار جهت سوکت زدن سبب اتصال محکم کابل به سوکت می‌شود. این ابزار با ضربه زدن به کابل شرایطی فراهم می‌کند که اتصال کابل به سوکت به راحتی فراهم شود. این ابزار متشکل از یک دسته مخصوص برای راحتی حین کار، یک فنر به شکل متحرک و یک تیغه مخصوص است.

نقش تیغه در این وسیله سبب می‌شود تا قسمت اضافی کابل بریده شود. انواع مختلفی آچار سوکت زن در بازار با قابلیت‌های گوناگون موجود است. تعدادی از این آچارها برای سوکت‌های rj45 و تعدادی دیگر برای rj12 و rj11 کاربرد دارند که برای کابل شبکه باید از آچاری با قابلیت سوکت زنی rj45 استفاده شود.

سیم چین: سیم چین یکی دیگر از ابزارآلاتی است که در نصب پچ پنل ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. سیم چین نوعی قیچی سیم بر است که برای بریدن و قطع کردن انواع سیم و کابل استفاده می‌شود.

استریپر: استریپر یکی از تجهیزات مهمی است که هر تکنیسین‌ شبکه باید داشته باشد. آچار استریپر شبکه ابزاری سبکی است که کار کردن با آن راحت بوده و از آن به منظور لخت کردن پوشش انواع سیم و کابل از جمله کابل‌های شبکه استفاده می‌شود.

سوکت شبکه: سوکت شبکه نقطه‌ پایان یک ارتباط دو طرفه است. در اصل، سوکت قسمت انتهایی کابل شبکه است که وظیفه دارد تا شرایط لازم را جهت اتصال و ارسال اطلاعات فراهم نماید. سوکت‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هر کدام کاربرد ویژه‌ای دارند. یکی از این سوکت‌ها، سوکت شبکه است. رایج‌ترین سوکت شبکه در داخل ایران rj45 است. کار این سوکت شبکه این است که دستگاه‌های موجود در یک شبکه‌ محلی را به هم متصل کند. این نوع از سوکت شبکه دارای 8 پین است که 8 رشته سیم‌ کابل شبکه به آن متصل می‌شوند. این سوکت در دو نوع UTP و SFTP در بازار موجود می‌باشد. سوکت UTP بدنه‌ای پلاستیکی داشته و مخصوص پانچ شدن به کابل‌های شبکه‌ UTP یا همان کابل شبکه بدون فویل و شیلد اسن. سوکت‌های SFTP بدنه‌ای فلزی دارند و برای کابل‌های شبکه SFTP که دارای فویل و شیلد می‌باشند، طراحی شده است.

کیستون شبکه: یکی از قطعات مهم در ساختار فیزیکی شبکه، کیستون است که وظیفه ارتباط دادن کابل شبکه به تجهیزات دیگر را برعهده دارد. کیستون شبکه را به عنوان پریز شبکه نیز می‌شناسند. کیستون دارای یک پورت مادگی مانند RJ-45 است که امکان اتصال کابل شبکه‌ی تجهیزات مختلف به سیستم شبکه را فراهم می‌کند. کیستون شبکه در مدل‌های مختلف تولید می‌شود و علاوه بر قابلیت نصب بر روی دیوار، بر روی پچ پنل، ترانک و داکت‌های کف خواب نیز قابل استفاده است. کیستون‌ها در انواع مختلف توکار و روکار موجود هستند. همچنین این تجهیزات شبکه از جنس مواد مختلف تولید می‌شوند.

کیستون‌های شبکه نیز بر اساس کتگوری همانند کابل‌های شبکه به دسته‌های مختلف از جمله cat6, cat5,cat6aو غیره تقسیم‌بندی می‌شوند. انتخاب کیستون باید مطابق با نوع کابل و دیگر تجهیزات به کار رفته در شبکه باشد؛ چرا که در غیر این صورت بهره‌وری در سیستم شبکه کاهش می‌یابد؛ به عنوان مثال اگر سیستم کابل کشی شبکه cat6 باشد، اما از کیستون cat5 استفاده شود، سرعت انتقال داده‌ها به اندازه استاندارد cat5 تقلیل می‌یابد.

کابل شبکه Cat5e : نوعی از کابل شبکه است که نسل ارتقا یافته کابل‌های شبکه Cat5 می‌باشد و در آن تداخلات دو سیم تا حد زیادی کاهش یافته است. از دیگر ویژگی این کابل، می‌توان به سرعت 1 گیگابایت بر ثانیه و پهنای باند 100 مگاهرتز اشاره کرد. از این کابل‌ها برای کابل کشی شبکه‌های مراکز مسکونی می‌توان استفاده کرد.

کابل شبکه cat6 : نسل ششم از زوج کابل‌های شبکه است که در شبکه‌های خانگی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل‌ها، داده‌های شبکه را با سرعت یک گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند که این یکی از ویژگی‌های خوب آن‌ها است. این کابل‌ها از فرکانس 250 مگا هرتز را پشتیبانی می‌کنند. درون این کابل و در بین رشته سیم‌های آن، یک تفکیک کننده از جنس پلاستیک وجود دارد که موجب می‌شود تا فاصله ۵۵ متری از سرعت ۱۰ گیگابیت پشتیبانی کند.

آموزش کامل نصب پچ پنل شبکه
قبل از شروع به آموزش نصب پچ پنل شبکه، باید یک پچ پنل مناسب تهیه کنید. پچ پنل باید از نظر ابعاد و مدل متناسب با سایر تجهیزات شبکه باشد. رایج‌ترین نوع پچ پنل موجود در بازار ۲۴ تایی است و اکثر کاربران از این پچ پنل استفاده می‌کنند. اما اگر شبکه شما بزرگ و گسترده‌تر است، باید از پچ پنل با ۴۸ پورت استفاده کنید. همچنین متناسب با رده کابل‌های مورد استفاده، باید پچ پنل شما نیز از همان رده و یا رده بالاتر باشد تا سرعت انتقال اطلاعات دچار افت نشود. همچنین اگر کابل شبکه شما شیلددار و یا بدون شیلد است، با توجه به نوع کابل باید پچ پنل متناسب با آن استفاده شود. در ضمن باید متناسب با فضایی که جهت نصب و راه اندازی پچ پنل در اختیار دارید، از پچ پنل فلت یا زاویه‌دار استفاده نمایید.
چنانچه قصد دارید که خودتان تمامی مراحل نصب و راه اندازی پچ پنل را اجرا کنید، باید این مراحل را به درستی و مطابق با اصول پیش ببرید. چراکه هرگونه اشتباه در نصب پچ پنل‌ها، موجب عملکرد نامناسب و خطا در شبکه شده و مجبور می‌شوید تا مراحل نصب را دوباره انجام دهید. برای سهولت در عملیات نصب، به صورت مرحله به مرحله و کامل مطابق با توضیحات زیر پیش بروید.
1. لخت کردن سیم/ جدا کردن پوسته سیم:
مهم‌ترین بخش کار نصب پچ پنل‌ها، ایجاد اتصال بین کابل‌های مختلف است. برای این کار باید پوسته رویی کابل‌ها را بردارید. با استفاده از کاتر کابل، حدود سه الی چهار سانتی‌متر از پوشش کابل را جدا کنید. کار لخت کردن سیم‌ها باید با دقت انجام شود به طوری که به خود سیم آسیب وارد نشود تا اتصال به درستی برقرار شود.
2. تفکیک رشته‌های سیم از هم:
با برداشتن پوسته کابل متوجه می‌شوید که زوج سیم‌هایی به هم تابیده شده اند. هر زوج سیم به هم تابیده شده، دارای سیگنال‌ مشابهی هستند. هنگام نصب و راه اندازی پچ پنل لازم است تا این زوج سیم‌های به هم تابیده شده از هم تفکیک شوند تا هرکدام جداگانه در پچ پنل استفاده شود و اتصال مربوط به خود را برقرار کند.
3. ایجاد اتصال طبق رنگ‌بندی:
این مرحله مهم‌ترین مرحله در نصب پچ پنل می‌باشد. برای برقراری اتصالات باید به رنگ بندی سیم‌ها توجه کرده و مطابق با استاندارد EIA / TIA 568 B یا EIA / TIA 568 A اقدام به اتصال نمایید. اتصال طبق این استانداردها به این صورت می‌باشد .
• EIA / TIA 568 A: سفید-سبز , سبز , سفید-نارنجی , آبی , سفید-آبی , نارنجی , سفید-قهوه‌ای , قهوه‌ای
• EIA / TIA 568 B: سفید-نارنجی , نارنجی , سفید-سبز , آبی , سفید-آبی , سبز , سفید-قهوه‌ای , قهوه‌ای
در حال حاضر استاندارد T568B بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که با طیف وسیعی از سیستم‌ها هماهنگی دارد. با این حال انتخاب بهترین استاندارد رنگ بندی مطابق با نظر تکنیسین‌ انجام می‌شود. پس از انتخاب استاندارد مورد نظر با کمک آچار پانچ شبکه کابل را در محل مناسب در پچ پنل نصب نمایید.
4. قطع سیم‌های اضافه:
پس از انجام مراحل بالا، بار دیگر کلیه اتصالات کابل‌ها را بررسی کنید و برای ایجاد نظم و تمیزی بیشتر کار، هرجا سیم اضافه وجود داشت با استفاده از سیم چین آن را قطع کنید.
تفاوت‌های بین پچ پنل ‌های CAT6a، CAT5e و CAT6
پچ پنل CAT6a برای اتصال کابل شبکه CAT6a طراحی شده است. میزان تداخل نویز در این نوع کابل شبکه، نسبت به کابل‌های نسل قبل تا حد زیادی کاهش یافته است. هرچند که این پچ پنل طراحی شده برای کابل CAT6a تفاوت چندانی با CAT6 ندارد؛ اما فرق اصلی این دو را می‌توان تفاوت در اندازه کابل شبکه دانست. به این معنا که این دو کابل از نظر ضخامت با هم یکسان نیستند. با این وجود کابل‌های CAT6a را می‌توان به پچ پنل CAT6 متصل کرد اما این اتصال ایمن نبوده و بهتر است برای هر نوع کابل از پچ پنل مخصوص خود استفاده کرد.
اگر بخواهیم تفاوت اصلی بین پچ پنل CAT5 با CAT6 را بررسی کنیم، این تفاوت باز هم مربوط به نوع کابل‌های CAT5 با CAT6 است. وجه تمایز اصلی میان این دو کابل، حجم داده ارسالی است. به طوری که کابلCAT6 از پهنای باند بالاتری برخوردار بوده و قادر هستند تا مقدار بیشتری از داده‌ها را منتقل کنند.
نکات ایمنی نصب پچ پنل‌
هنگام نصب و نگهداری پچ پنل باید به نکات ایمنی توجه کنید تا از هر گونه خطر جانی و مالی در امان باشید.
• قبل از اقدام به نصب، دستورالعمل‌های مربوط به نصب و راه اندازی پچ پنل را مطالعه کرده و از خطرات مدارهای الکتریکی مطلع شوید و در تمامی مراحل نصب، استانداردها را رعایت کنید.
• در حین انجام کار از کابل‌های اتصال، کابل‌های برق، آداپتور‌های متناوب AC و باتری‌های تعیین شده استفاده کنید. استفاده از هر نوع کابل و آداپتور غیر استاندارد می‎‎‌تواند موجب خرابی در کابل و سایر تجهیزات شبکه و یا حتی آتش‌سوزی شود.
• کار نصب و تعمیر پچ پنل و سایر تجهیزات شبکه تنها باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود.
• کابل‌های شبکه را قبل از اقدام به نصب و استفاده بررسی کنید. چراکه این کابل‌ها ممکن است در اثر خم شدن، کشیده شدن یا سایر ضربات فیزیکی، آسیب دیده باشند. به هیچ عنوان نباید از کابل‌های آسیب دیده استفاده کرد و باید آن را تعویض کرد.
• یکی دیگر از نکات مهم، بررسی اتصالات کابل‌ها به پچ پنل است. اتصالات کابل‌ها باید محکم و ایمن باشند. اگر هرکدام از اتصالات شل یا آسیب دیده بود، لازم است تا تعمیر و یا تعویض شوند.
• پچ پنل‌ها باید در برابر هرگونه آسیب فیزیکی مثل ضربه، محافظت شوند. برای عملکرد صحیح و دوام بیشتر، با تعبیه جایگاه صحیح برای پچ پنل، آن را از ضربه، افتادن یا قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت، در امان نگه دارید.
راهنمای مشکلات رایج در نصب پچ پنل شبکه
حین نصب پچ پنل شبکه، ممکن است با مشکلاتی در اتصالات پچ پنل مواجه شوید. برخی از مشکلات رایج در این زمینه شامل:
مشکل در اتصال کابل‌های پچ که از سوئیچ وارد پچ پنل می‌شوند:
برای حل این مشکل لازم است تا کابل‌های آماده شده را از پچ پنل به یکی یکی و منظم به سوئیچ متصل کنید. برای این کار ابتدا کابل‌های ردیف بالای پچ پنل را به کابل‌های ردیف بالای سوئیچ متصل نمایید. سپس کابل‌های بخش پایینی پچ پنل را به کابل‌های ردیف پایین سوئیچ وصل نمایید. این مرحله از نصب پچ پنل چنانچه با دقت و مهارت کافی انجام نشود، باعث ایجاد اختلال در شبکه خواهد شد.
برای حل مشکلات این بخش می‌توان از ابزارهای مدیریت کابل شبکه بین پچ پنل و سوئیچ استفاده شود. یکی از ساده‌ترین ابزارها، بست کابل است که باعث مرتب‌ شدن کابل‌ها شده و کار اتصال کابل‌ها را ساده‌تر می‌کند. چنانچه پس از اجرای این روش، همچنان در اتصال کابل‌‌های شبکه مشکل وجود داشته باشد، می‌توانید از تسترهای کابل شبکه برای ارزیابی مشکل استفاده کنید.
مشکل در اتصال پورت‌های جلوی پچ پنل:
با استفاده از نقشه و نمودار سیم کشی، پورت‌های جلویی پچ پنل را برای مطابقت با نقاط انتهایی اتصال، علامت یا برچسب بزنید. این برچسب زدن به شناسایی هنگام اتصال دستگاه‌ها کمک می‌کند.
مشکل در اتصال کابل RJ45 از پچ پنل به پریز برق:
در سوکت زدن سرکابل‌ها باید از یکی از دو ترتیب رنگ استاندارد T-568A و یا T-568B استفاده کنید. در صورت اشتباه در چینش رنگ کابل‌ها، با اشکال در اتصال مواجه می‌شوید.
لیبل‌گذاری پورت پچ پنل:
لیبل‌گذاری یا همان برچسب‌گذاری مناسب برای پورت پچ پنل یکی از روش‌های کاربردی است که موجب تسهیل در کارعیب‌یابی پچ پنل می‌شود. چراکه لیبل‌گذاری مجموعه نامنظم و در هم ریخته پچ کوردها را نظم می‌بخشد. البته احتمال اشتباه در لیبل‌گذاری پورت‌های پچ پنل وجود دارد بنابراین ممکن است کابل‌ها مطابق با لیبل‌گذاری به سمت اتصالات اشتباه هدایت شده باشند. در این صورت باید برچسب‌های دو طرف را بررسی کنید تا از صحیح بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای تست، جهت بررسی کیفیت اتصالات پچ پنل
معمولا بیشتر مشکلات شبکه ناشی از اشکال در کابل کشی است. بنابراین استفاده از روش‌هایی جهت آزمایش دقیق خطوط، به منظور پیدا کردن اتصالات معیوب، فیبر‌های آسیب دیده و سایر موارد مربوط به انتقال داده ضروری است. برای شناسایی مشکلات مربوط به کابل شبکه از دو روش کاربردی استفاده می‌شود که شامل تسترکابل شبکه و نرم افزار تست کابل شبکه است. CableEye و Baur4 دو مورد از نرم‌افزارهای کاربردی در این زمینه هستند که به آسانی محل خرابی کابل و اتصالات شبکه را نشان می‌دهند. علاوه بر نرم افزار، دستگاه‌هایی جهت تست و بررسی اتصالات شبکه وجود دارند.
دستگاه‌ تستر کابل شبکه، دستگاهی است که جهت بررسی و عیب‌یابی کابل‌های شبکه و اتصالات، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد تا اتصالات کابل‌های شبکه را بررسی کنید و مشکلاتی مانند اتصال نادرست، قطع سیم‌ها، تداخلات و قطعی‌ها را به سرعت تشخیص دهید. برای کار با این دستگاه ابتدا باید یک سر کابل را به بخش اصلی تستر یعنی همان بخش A را به سوکت RJ45 و سر دیگر را به بخش فرعی یا بخش B وصل کنید. پس از اتصال دو سر کابل، حالا نوبت روشن کردن دستگاه تستر است. با روشن شدن دستگاه LED های اصلی و فرعی دستگاه از شماره 1 تا 8 به ترتیب روشن می‌شوند. به ترتیب روشن شدن LEDها دقت کنید چراکه نشان دهنده این است که سوکت به درستی به کابل متصل شده است و اتصالات بر‌اساس رنگ‌بندی مرتب شده اند. اما اگر LED های مربوط به بخش‌های A و B به صورت هماهنگ و به ترتیب روشن نشوند، به معنای این است که که رنگ‌بندی اتصالات به درستی رعایت نشده است.
جمع بندی
در این مقاله سعی شد تا به نحوه نصب و راه اندازی پچ پنل اشاره شود. همچنین در این مطلب تمامی نکات ایمنی حین نصب و نگهداری و راهنمای حل مشکلات رایج نیز آموزش داده شد. شما هم اکنون با استفاده از مطالب ارائه شده در ارتباط با پچ پنل می‌توانید خودتان اقدام به نصب پچ پنل کنید. فقط باید تمامی نکات را رعایت کنید تا بتوانید مراحل نصب را به درستی پیش ببرید و دچار مشکل نشوید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *