کابل شبکه

سوکت زدن کابل شبکه

آشنایی با نحوه سوکت زدن کابل شبکه

در این مقاله در وب سایت پاناتل با ابزارهای مورد نیاز برای سوکت زدن، علت و نحوه سوکت زدن کابل شبکه و… آشنا می‌شویم تا در انتخاب و خرید محصولات مرتبط به شما مهندسان و خریداران محترم کمک کرده باشیم.

همانطور که قبلا گفته شد کابل شبکه  برای برقراری شبکه‌های اینترنتی و مخابراتی کاربرد دارد. محبوبترین و پرفروش‌ترینها در ایران دو نوع cat6 و cat5 می‌باشند که سوکت زدن آنها هیچ فرقی با هم ندارد اما بایستی به این نکته دقت کرد که کابل و سوکت حتما یک نوع باشند به طور مثال اگر کابل شبکه cat6 است سوکت نیز همان cat6 باشد.

در لگراندکو سه نوع کابل شبکه با نازل‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت عرضه می‌شود که عبارتند از کابل شبکه BMB ، لگراند، نگزنس

سوکت زدن کابل شبکه چیست؟

سوکت زدن کابل شبکه به معنای اتصال کابل به سوکت شبکه است که ابزارهای خاص خود را می‌طلبد.

ابزارهای مورد نیاز نحوه سوکت زدن کابل شبکه:

 1. کابل LAN (CAT6 یا CAT5)
 2. کانکتور شبکه RJ-45
 3. آچار یا پرس
 4. استریپر(Stripper)
 5. تستر
 6. کاور ( درصورت لزوم یا دلخواه)

علت نیاز به سوکت زدن کابل شبکه:

برای داشتن یک شبکه به اولین چیزی که نیاز داریم کابل و سوکت می‌باشد، در تعریف شبکه به اینگونه کابلها که دارای سوکت مربوطه می‌باشند پچ کورد می‌گویند. با توجه به فاصله‌های مختلفی که بین دستگاه‌ها وجود دارد برای شبکه کردن این مجموعه‌ها به کابلها با طول مختلف نیاز داریم به همین دلیل سوکت زدن لزوما باید انجام شود.

انواع سوکت زدن کابل شبکه:

استانداردهای نحوه سوکت زدن کابل شبکه شامل دو مدل T-568B و T-568A می‌باشد که در این دو استاندارد نحوه چیدن سیم ها با هم متفاوت است بطورکلی در استاندارد T-568B نحوه قرارگیری سیم‌ها به صورت سفید/نارنجی، نارنجی، سفید/سبز، آبی، سفید/آبی، سبز، سفید-/قهوه‌ای، قهوه‌ای می‌باشد.

روش کار:

 • قبل از شروع کار اگر قرار است کابل را زیاد جابجا کنید یا در محیط نامناسبی قرار گرفته شود همچنین امکان ضربه یا پارگی وجود دارد، حتما بایستی کاور را قبل از شروع استفاده کنید. بطوریکه آن را از داخل کاور سوکت عبور دهید.
 • روکش را با استفاده از Stripper جدا کنید حتی می‌توانید این کار را با استفاده از تیغ موکت بری یا سیم چین نیز انجام دهید اما به این توجه کنید که نحوه جدا کردن بسیار مهم است بطوریکه اگر بیش از حد روکش را جدا کنید باعث قطع شدن سیم یا از بین رفتن آنها می‌شود.
 • هنگام جدا کردن روکش خواهید دید که دارای 4 زوج سیم به هم پیچ خورده است که بایستی با توجه به استاندارد رنگ بندی آنها را صاف کرده و کنار هم قرار بدهید همچنین بایستی با اندازه‌های یکسان پانچ شوند تا هنگام سوکت زدن کابل شبکه با مشکل مواجه نشوید.
 • زمانی که از قرارگیری درست سیم‌ها داخل پین‌های سوکت مطمئن شدید توسط آچار پانچ کرده به نحوه پانچ کردن توجه شود بدین صورت که به اندازه‌ای فشار وارد شود صدای پانچ شدن شنیده شود بیشتر یا کمتر فشار آوردن باعث مشکل در کار می‌شود.
 •  بعد از اتمام کار مقداری کابل را بکشید تا از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید همچنین رنگ بندی ها را دوباره چک کنید.
 • حال با ابزار تستر نحوه سوکت زدن کابل شبکه را تست نمایید بدین صورت که: دو سر سوکت را به ورودی های RJ-45 وصل نمایید دو ردیف 9 تایی لامپ در تستر وجود دارد که دو سر کابل به آنها وصل است دو تا دو تا با فاصله‌ی یک ثانیه ای روشن می‌شوند اگر این عمل تا آخر صورت گرفت نحوه سوکت زدن درست انجام شده است در غیر این صورت اشتباه است.

 

 

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *