رک شبکه

رک شبکه چیست؟

سینی رک چیست ؟

شبکه از قطعات و تجهیزات زیادی تشکیل شده است. بزرگ‌ترین کمپانی دنیا در زمینه تولید تجهیزات زیر ساخت‌های شبکه، شرکت لگراند است. از مهم‌ترین تولیدات این کمپانی کابل‌های شبکه است. کابل شبکه به طور کلی، برای برقراری ارتباط موثر میان تجهیزات مختلف شبکه به کار گرفته می‌شود. کابل‌ شبکه این کمپانی مطرح فرانسوی، به کابل شبکه لگراند معروف هستند. برای پایداری شبکه، مراقبت از این قطعات و تجهیزات امری مهم و ضروری می‌باشد. یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مراقبت و حفظ امنیت تجهیزات، یک محفظه به نام رک شبکه است. در ادامه با هم تلاش می‌کنیم تا به پاسخ این پرسش که رک شبکه چیست نزدیک شویم.

________________________________________________________________________________________________

📌 لگراندکو عرضه کننده انواع کابل شبکه با بهترین قیمت بازار 📌

📍 کابل شبکه لگراند cat6                                📍   کابل شبکه لگراند cat7

________________________________________________________________________________________________

رک شبکه چیست؟

رک شبکه، محفظه‌ای از جنس فلز است. این قطعه یکی از مهم‌ترین تجهیزات پسیو شبکه بوده و بدون شک، رک شبکه تاثیر گذارترین و مهم‌ترین وسیله برای نگهداری از تجهیزات شبکه می‌باشد. به کمک این وسیله، هر قطعه می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. این محفظه هم به شبکه نظم می‌دهد و هم از ابزارها و وسایل در برابر آسیب‌های فیزیکی و نیز حتی سرقت مراقبت می‌کند. رک شبکه با توجه به انواع مختلفی که دارد می‌تواند هم از شبکه محافظت کند و نیز با جای دادن سرور درون خود موجب کارایی بیشتر شود، تهویه مناسبی دارا باشد و نیز به صورت بهتری از صدمات فیزیکی جلوگیری کند. در ادامه با بررسی کاربرد رک در شبکه دقیق‌تر به پاسخ سوال رک شبکه چیست می‌پردازیم.

رک شبکه چیست

کاربرد رک در شبکه چیست؟

استفاده از رک شبکه باعث می‌شود تا بسیاری از تجهیزات در یک نقطه جمع شوند و خود این موضوع به تنهایی یک مزیت است و باعث می‌شود تا فضای کمتری از محیط کار را اشغال کنند. اندازه رک‌ها نیز با هم متفاوت هستند و با واحد اندازه‌گیری یونیت، بیان و اندازه‌گیری می‌شوند. از کوچک‌ترین رک‌ها می‌توان به رک دوازده یونیت اشاره کرد که برای شبکه‌های کوچک کاربرد دارد در حالی که برای شبکه‌های بزرگ معمولا از رک چهل و دو و یا چهل و هشت یونیت استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از چند رک با اندازه‌های چهل و دو و یا چهل و هشت یونیت، معمولا فضایی با عنوان اتاق رک برای تعبیه این وسیله اختصاص داده می‌شود. امیدواریم تا این جا به پاسخ این پرسش که رک شبکه چیست تا حدودی دست پیدا کرده باشید.

🔶  فروش تخصصی تجهیزات شبکه لگراند 🔶  

انواع رک در شبکه

رک‌ها بر اساس اندازه، ابعاد و نوع نصب به طور کلی دو تقسیم می‌شوند. یکی انواع رک دیواری و دیگری رک ایستاده است. در ادامه با معرفی این دو نوع رک شما می‌توانید بهترین نوع را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید.

رک ایستاده چیست؟

بعضی از انواع رک‌ها چرخ دارند و روی زمین قرار می‌گیرند. در صورتی که تعداد تجهیزات مورد استفاده زیاد باشند بهتر است که از رک ایستاده استفاده کنید. این مدل، دسترسی ما را به چهار طرف آسان می‌کند. عرض این رک‌ها به طور معمول نوزده اینچ است و برای نگهداری سرورهای رکمونت بسیار مناسب می‌باشند. به طور حتم این مدل را به کرات در شعبه‌های مختلف بانک مشاهده کرده‌اید. معمولا درب این رک‌ها از جنس طلق پلاستیکی با فرم فلزی، شیشه و یا تمام فلز با حفره‌هایی بر روی آن است که قابلیت جدا شدن را نیز دارا است. تعداد یونیت‌های این مدل از دوازده تا چهل و هشت عدد را شامل می‌شود و عمق آن‌ها نیز از چهل و پنج تا صد سانتی متر را شامل می‌شود. از این مدل رک، به عنوان رک اصلی شبکه کامپیوتر درون اتاق سرور استاندارد استفاده می‌گردد. اگر تا به حال به صورت دقیق به جواب سوال رک شبکه چیست نرسیده‌اید، در ادامه با ما همراه باشید.

انواع رک ایستاده چیست؟

رک دیواری چیست؟

اگر پیش از این دقت کرده باشید محفظه‌هایی در مکان‌هایی مثل ایستگاه‌های بی‌ار تی و یا در بالای خودپردازهای بانک که در مکان‌های عمومی خارج از بانک هستند، قرار دارد. این محفظه‌ها، نوعی از رک هستند که بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شود. به این نوع از رک، رک دیواری گفته می‌شود. از این نوع رک به طور معمول برای قرار دادن تعداد کم تجهیزات شبکه، مثل دی وی آر‌های دوربین مداربسته و تحت شبکه و یا سوییچ و یا حتی روتر استفاده می‌شود و مورد توجه است. این گونه از رک‌ها به طور معمول نه تا شصت و پنج یونیت دارد و عمق آن نیز معمولا بین سی و پنج تا شصت سانتی متر می‌باشد. در مورد درب آن هم دقیقا مثل رک‌های ایستاده می‌تواند از جنس طلق پلاستیکی با فرم فلزی، شیشه و یا تمام فلز با حفره‌هایی بر روی آن باشد که قابلیت جدا شدن را نیز دارا است. البته نوع دیگری نیز از این رک دیواری وجود دارد که دارای دو درب بوده و متناسب با سوییچ‌هایی طراحی شده که نیاز است به پنل پشتی آن‌ها نیز دسترسی داشت. اکثر مخاطبان با مطالعه این بخش که مربوط به انواع رک شبکه بود به پاسخ این سوال که رک شبکه چیست، دست پیدا می‌کنند. امیدواریم تا شما نیز به پاسخ این سوال پی برده باشید.

رک شبکه چیست؟

دلایل اهمیت رک شبکه چیست؟

رک شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه با هم به بررسی تعدادی از علل این اهمیت می‌پردازیم. در قدم نخست، رک شبکه باعث حفاظت فیزیکی و افزایش امنیت تجهیزات شبکه می‌شود. در قدم‌های بعد، از رک شبکه برای نگهداری از تجهیزات شبکه به صورت ایمن و بهینه شده در کمترین جای ممکن استفاده به عمل می‌آید، سیستم رک باعث جلوگیری یا محدود شدن دسترسی افراد متفرقه به تجهیزات شبکه می‌شود و نیز از سرقت تجهیزات شبکه به طور خیلی خوب و چشم‌گیری جلوگیری می‌کند. همچنین، استفاده و نگهداری تجهیزات شبکه در رک باعث خواهد شد تا فضای کمتری اشغال شود که این موضوع از چیزهای پر اهمیت برای بسیاری از سازمان‌ها و ادارات است. نکته آخر این که رک باعث افزایش طول عمر تجهیزات شبکه شده و از آن‌ها در برابر بسیاری از چیزها مثل: تغییرات دما، ضربات فیزیکی، رطوبت و… به خوبی محافظت می‌کند. اکنون قرار است تا به شکلی تخصصی‌تر به پاسخ این پرسش که رک شبکه چیست می‌پردازیم.

دلایل اهمیت رک شبکه

متعلقات رک شبکه چه چیزهایی هستند؟

هر رک شبکه، به همراه خود اجزا و متعلقاتی دارد. در ادامه با هم به بررسی این اجزا می‌پردازیم.

درب رک چیست؟

در جلوی هر رک، دربی نصب شده است که وجودش برای امنیت این وسیله بسیار مهم و ضروری می‌باشد. در اکثر مواقع درب رک‌ها شیشه‌ای هستند تا افراد به راحتی و آسانی و بدون کمترین زحمتی بتوانند داخل و نیز اجزای آن را ببینند. معمولا درب رک‌های شبکه دارای سوراخ‌هایی هستند تا هوای گرم به آسانی از آن خارج شده و دمای محفظه را بالا نبرد.

فن رک شبکه چیست؟

از فن رک معمولا در تمامی رک‌های ایستاده استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که این قطعه در برخی از رک‌های دیواری نیز به عنوان قطعه جانبی وجود دارد. کاربرد فن رک، تهویه محیط رک و همچنین خنک نگه‌داشتن تجهیزات است. این کار باعث می‌شود تا تجهیزات بیشترین کارایی را داشته باشند، از خرابی و آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود و نیز عمر دستگاه هم افزایش یابد. بهتر است بدانید که در همه مدل‌های رک شبکه، قسمتی برای نصب فن به تعدادی که لازم است، وجود دارد. اگر در متعلقات شما فن رک وجود نداشت، نگران نباشید؛ به راحتی می‌توانید آن را به صورت جداگانه خریداری کرده و بر روی رک خود نصب کنید تا کارایی آن را بهبود ببخشید.

بلانک پنل چیست؟

بلانک پنل قطعه‌ای است که بر روی یونیت‌هایی که دستگاهی بر روی آن نصب نشده قرار گرفته و جلوه بهتری به ساختار جلویی رک شما می‌بخشد. البته این قطعه علاوه بر جلوه بهتر باعث امنیت بیشتر نیز می‌شود.

ریل رک شبکه چیست ؟

ریل رک شبکه چیست؟

از این قطعه برای قرار دادن سرورها درون رک استفاده می‌شود. ساختار این قطعه این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت کشویی سرور را به بیرون بکشید در حالی که درب رویی سرور به راحتی قابل دسترسی باشد.

سینی رک چیست؟

سینی رک قطعه‌ای می‌باشد که بر روی یونیت‌ها قرار گرفته و باعث فراهم کردن طبقه‌ای برای قرار دادن تجهیزات می‌شود. این سینی انواع مختلفی دارد که می‌توانند ثابت و یا متحرک باشند. سینی‌های متحرک این قابلیت را دارند که به وسیله ریل به راحتی به بیرون رک کشیده شوند.

لایت پنل چیست؟

این قطعه در واقعیت یک لامپ ال‌ای دی می‌باشد که در درون رک نصب می‌گردد تا برای محیط‌های کم نور روشنایی لازم را فراهم کند.

دماسنج رک چیست؟

این دماسنج مثل هر دماسنج دیگری وظیفه دارد تا دما را اعلام کند. دماسنج رک می‌تواند حتی در صورت نیاز به فن‌ها متصل شود تا با استفاده از فن‌ها، دمای درون رک را کنترل نماید.

پاور ماژول پی دی یو چیست؟

این قطعه همانند یک چند راهی برق عمل می‌کند. وظیفه آن فراهم کردن برق تجهیزات شبکه درون رک است و نیز می‌تواند ولتاژ برق را کنترل کرده تا هیچ آسیبی به تجهیزات وارد نشود.

کیبل گاید چیست؟

این قطعه معمولا در داخل یونیت بین تجهیزات شبکه مثل سوییچ و پچ پنل قرار می‌گیرد. وظیفه این قطعه منظم کردن و نیز نگه‌داشتن پچ کوردهایی است که در قسمت جلویی قرار دارند.

ال سی دی پنل چیست؟

این دستگاه دستگاهی بسیار مفید و کاربردی بوده که برای استفاده از آن صرفا به یک موس، کیبورد و مانیتور کوچک نیاز خواهیم داشت. استفاده از این دستگاه آسان بوده و کوچک بودن آن، سبب می‌شود تا در فضاهای کوچک نیز بتوان از فواید این دستگاه بهره برد. حال که متوجه شدید رک شبکه چیست و به چه کاری می‌آید، می‌توانید با آگاهی نسبت به تهیه آن اقدام نمایید و بهره کافی را از آن ببرید.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *