کابل شبکه

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

کابل‌های شبکه در جهت انتقال اطلاعات توسط شرکت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. با گذشت زمان به منظور بالا بردن کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات، کابل‌های جدیدتری تولید می‌شوند. کابل‌های جدیدتر دارای طراحی مناسب‌تری بوده و میزان نویز و سیگنال‌های مخرب در آن‌ها کمتر است. دو مدل کابل UTP وSFTP جهت انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرند و ساختار هر دو این کابل‌ها متشکل از ۸ رشته سیم به هم تابیده است. اما تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP مربوط به لایه محافظتی یا همان شیلد است. در کابل‌های SFTP شیلد جهت کاهش نویز و سیگنال‌های اضافی، وجود دارد.

utp یاsftp

کابل شبکه چیست؟

قبل از پرداختن به تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP لازم است تا حدودی با کابل شبکه آشنا شوید. کابل شبکه به مجموعه‌ای از سیم‌هایی با جنس مس و یا شیشه گفته می‌شود که جهت انتقال اطلاعات بین کامپیوترها، روترها و سوئیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل شبکه که با نام کابل لن LAN نیز شناخته می‌شود، از ۴ زوج سیم به هم تابیده شده، تشکیل شده است. علت این ساختار که به حالت زوج تابیده است، کاهش نویزهای اضافه است. این زوج سیم‌ها رنگی بوده و به دو دسته با ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی تقسیم می‌شوند. ۴ رنگ اصلی و۴ رنگ فرعی به ترتیب عبارتند از: سبز- آبی- نارنجی- و قهوه ای- و ۴ تا رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ‌های اصلی با رنگ سفید هستند. یعنی سفید سبز- سفیدآبی- سفید نارنجی- سفید قهوه ای.

کابل شبکه UTP

در واقع کابل شبکه را می‌توان مانند رسانه‌ای در نظر گرفت که داده‌های مختلف در آن جریان دارند و از این طریق، از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل می‌شوند. که البته خود این کابل‌های شبکه انواع مختلفی داشته و به مرور مدل‌های جدیدتر با قابلیت‌های بهتر وارد بازار شده اند. هرچه جلوتر می‌رویم، سرعت انتقال اطلاعات در کابل‌های شبکه، افزایش می‌یابد. برای مثال سرعت تبادل اطلاعات با استفاده از کابل شبکه cat8 نسبت به کابل شبکه cat5 بیشتر است.

کابل شبکه UTP چیست؟

جهت بررسی بهتر تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP باید اطلاعاتی در مورد هر کدام از این کابل‌ها داشته باشیم. واژه UTPمخفف Unshielded Twisted Pair می‌باشد که به معنای کابل شبکه زوج به هم تابیده‌ی بدون شیلد است. این کابل به دلیل قیمت پایینی که دارد، یکی از پرفروش‌ترین انواع کابل شبکه در جهان است. این کابل برای استفاده در شبکه‌های خانگی و محلی مناسب است چراکه حجم شبکه و کابل‌ها خیلی زیاد نیست و اثر نویز الکترومغناطیسی و رادیویی بر آن کم است. از دیگر فواید این کابل که باعث محبوبیت بیشتر این کابل شده است، نصب آسان و سوکت زدن راحت آن است. همین فاقد شیلد بودن این مدل کابل شبکه باعث می‌شود تا از نظر ظاهری باریک‌تر بوده و باعث انعطاف‌پذیری بیشتر کابل می‌شود. همچنین کابل UTP نیازی به سیم اتصال به زمین ندارد.

کابل شبکه SFTP

کابل شبکه SFTP چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP به کابل‌های شیلددار می‌رسیم. زوج سیم به هم تابیده بدون شیلد به عنوان کابل‌های اترنت شناخته می‌شوند، اما نوع خاصی از کابل مسی که دارای مقاومت زیادی در برابر تداخل الکترومغناطیسی و صدای زیاد هستند تحت عنوان کابل شبکه SFTP شناخته می‌شوند. SFTP مخفف Screened Fully shielded Twisted Pair به معنی زوج سیم به هم تابیده تماما غلاف دار است. این دسته از کابل‌های شبکه دارای غلاف فلزی هستند که از سیگنال‌های منتقل شده از طریق کابل، در برابر نویزهای مزاحم محافظت می‌کند و به این صورت باعث افزایش کیفیت انتقال داده‌ها می‌شود. این کابل برای انتقال اطلاعات در طی مسافت‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این نوع کابل، جفت سیم پیچ خورده که در فویل پیچیده شده اند، دارای یک پوشش خارجی عایق هستند. این عایق مسی تور مانند داخلی است و برای محافظت از کابل‌های فویل پیچی شده تعبیه شده است. کابل SFTP بسیار مشابه کابل FFTP است. به طوری که زوج سیم‌های تابیده شده هر کدام به طور جداگانه با فویل محافظت می‌شوند و تمام آن‌ها نیز به طور کلی محافظ دارند. تفاوت SFTP با FFTP در نوع محافظ کلی سیم می‌باشد. در FFTP محافظ به صورت فویل است و در SFTP از شیلد با بافتی انعطاف‌پذیر استفاده شده است که از نظر مکانیکی بسیار محکم است.

UTP

همچنین داشتن این نوع محافظ، باعث کاهش تداخل سیم و کابل‌های مجاور بر کابل SFTP می‌شود. با توجه به لایه محافظتی مورد استفاده شده در بخش خارجی کابل شبکه شیلددار، قیمت آن به نسبت اتواع دیگر کابل‌های شبکه گران‌تر است. کاربرد اصلی کابل شبکه SFTP در محیط‌هایی است که علاوه بر تداخلات میدان الکترو مغناطیسی، به دلایل وجود موتورها، دستگاه‌های تهویه، خطوط برق و یا سایر اجزای الکتریکی پر سر و صدا است.

چه تفاوتی میان کابل شبکه UTP وSFTP وجود دارد؟

در ارتباط با تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP باید اشاره کرد که به طور کلی ساختار کابل UTP یا همان کابل شبکه بدون شیلد، متشکل از ۴ زوج سیم است که فاقد هرگونه لایه محافظتی از جنس فویل و شیلد می‌باشد. به طوری که لایه‌های این نوع کابل چه به صورت جداگانه، چه به صورت کلی، توسط هیچ روکشی محافظت نمی‌شوند. اما کابل شیلددار یا همان کابل شبکه SFTP m علاوه بر ژاکت محافظتی که دارد، توسط فویل و شیلد پوشیده شده است. یکی دیگر از موارد تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP در قیمت آن‌ها است. چرا که همین لایه‌های محافظتی باعث می‌شود تا کابل شیلددار گران‌تر باشد.

💯 پرفروش ترین محصولات مجموعه با شرایط ویژه فروش 💯

📍 کابل شبکه لگراند cat6    📍 کابل شبکه لگراند cat7

 

کدام یک انتخاب بهتری است؟ کابل شبکه UTP یا کابل شبکه SFTP؟

با توجه به توضیحات ارائه شده در ارتباط با تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP به خوبی می‌توان پی برد که بسته به موقعیت باید از کدام مدل کابل شبکه استفاده کرد. کابل‌های شیلددار SFTP نقش موثری در کاهش نویزهای مزاحم دارند؛ در حالی که این قابلیت در کابل‌های بدون شیلد وجود ندارد. در برخی شرایط که کیفیت انتقال داده‌ها برایمان مهمتر است، استفاده از کابل SFTP بهترین گزینه است. البته این مورد باعث افزایش قیمت نهایی کابل کشی شبکه می‌شود. همچنین این کابل‌های شبکه شیلددار، از نظر فیزیکی مقاومت بالاتری دارند و برای استفاده در شرایط سخت مناسب‌تر هستند.

با توجه به اینکه، هرچه طول کابل کشی افزایش بیابد، میزان تداخلات مغناطیسی و نویزها، افزایش می‌یابد، بنابراین در مسافت‌های طولانی استفاده از کابل شبکه شیلددار، گزینه بهتری خواهد بود. اما در مسافت‌های کوتاه‌تر می‌توان از کابل شبکه بدون شیلد UTP استفاده نمود.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *