کابل شبکه

تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor

تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor

کابل‌های شبکه مورد استفاده در محیط‌های خارجی یا داخلی ویژگی‌های خاصی دارند. امروزه حجم زیادی از کابل‌های LAN در محیط‌های زیرزمینی، زیر خاک، در اقیانوس و سایر محیط‌ها به کار می‌روند.  با توجه به تفاوت هاب کابل شبکه indoor و outdoor، انتخاب درست کابل شبکه نیازمند دقت و توجه به جزئیات است. در این مقاله از سری مقالات آموزشی لگراند کو دو نوع از کابل های شبکه کاربردی که تحت عنوان کابل‌های شبکه  Indoor و Outdoor هستند را بررسی خواهیم کرد.

در یک نگاه کلی کابل های Indoor برای محیط های داخلی و کابل های Outdoor برای محیط های خارجی مورد استفاده قرار میگیرند اما اگر میخواهید در مورد جزییات، ویژگی ها و کاربرد هر کدام از این کابل ها بیشتر بدانید با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

تفاوت کابل شبکه indoor و outdoor

کابل شبکه Outdoor  

برای بررسی تفاوت‌ها بین کابل شبکه داخلی و خارجی لازم است در ابتدا کابل شبکه خارجی (Outdoor) را بشناسید، کابل‌های شبکه  Outdoor در شرایط محیطی و فیزیکی سخت، از جمله بارش باران، گرد و خاک، و غیره مقاوم هستند، در واقع این نوع کابل شبکه در برابر عوامل مختلفی مانند بارش برف و باران، دماهای گرم و سرد، رطوبت، اشعه UV خورشید، حشرات و جانوران، و سایر عوامل احتمالی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

جالب است بدانید کابل Outdoor بر خلاف ظاهر ضخیم‌تری که نسبت به کابل‌های Indoor دارند، وزنشان کمتری است.

کابل شبکه Outdoor  

روکش کابل های شبکه اوت دور

با توجه به کاربرد کابل های اوت دور روکش این کابل‌ها باید دارای مقاومت بسیار بالا باشد و معمولاً از جنس PVC یا PE تولید می‌شوند. کابل‌های شبکه با روکش PVC قابلیت تحمل دمایی در بازه مثبت ۶۰ تا منفی ۱۰ درجه را دارند، در حالی که کابل‌های شبکه با روکش PE قابلیت تحمل دمایی در بازه مثبت ۶۰ تا منفی ۵۵ را دارا می‌باشند.

کابل های Outdoor به صورت یک روکش و یا دو روکش تولید می‌شوند و رنگ متداول آنها معمولاً مشکی است.

از نظر ظاهری روکش این کابل‌ها شبیه به کابل‌های شبکه داخلی هستند با این تفاوت که ضخامت آنها بیشتر است.

وزن اوت دور ها ممکن است بسته به نوع روکش (PVC/PE) تغییر کند، به طوری که برخی از کابل‌های شبکه Outdoor با روکش PE وزن کمتری نسبت به کابل های شبکه PVC  دارند.

اگر بخواهیم به یکی از کاربردهای کابل های شبکه Outdoor اشاره کنیم، دوربین های مدار بسته مثال خوبی هستند و در این زمینه کابل های شبکه اوت دور لگراند توصیه میشود که میتوانید آن را با بهترین قمیت از فروشگاه لگراند خریداری کنید، کابل‌های شبکه   Outdoor  لگراند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و همراه با تست فلوک ارائه می‌ شوند.

روکش کابل های شبکه اوت دور

کابل شبکه Indoor 

کابل‌ شبکه های این دور بر خلاف اوت دور ها در محیط‌های مسقف و در داخل ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این کابل‌ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به کابل‌های شبکه Outdoor دارند اما در کل باید بدانید که مقاومت کمتر در برابر عوامل خارجی، کابل های Indoor را از Outdoor  متمایز میکند و بر همین اساس استفاده از کابل های این دور برای محیط های خارجی به هیچ عنوان توصیه نمیشود و باعث ایجاد اختلال در شبکه خواهد شد.

در ادامه معرفی کابل های Indoor  باید بگوییم که روکش این کابل‌ها اغلب از جنس PVC یا LSZH (هالوژن فری) است.

کابل شبکه Indoor 

بررسی ساختار کابل های شبکه اوت دور و این دور

سه بخش اصلی برای هر دو مدل کابل شبکه این دور و اوت دور در نظر گرفته شده است ، 4 زوج سیم مسی که به صورت بهم تابیده شده است به همراه جداکننده آنها و پوشش کابل.

زوج های بهم تابیده شده شامل سیم های 8 رشته است که به خوبی کار انتقال اطلاعات و دیتا ها رو انجام میدهند.

برای رفع نوسانات و نویز ها در ساختار کابل های اوت دور و این دور از شیلد و فویل استفاده شده است.

جداکننده زوج های بهم تابیده شده موارد پلاستیکی است که تحت عنوان Cross – Web ها شناخته میشود و نقش موثری در از بین تداخلات دارد.

بررسی ساختار کابل های شبکه اوت دور و این دور

مقایسه کابل های شبکه Indoor و Outdoor

تا به اینجا مقاله متوجه شدیم که تفاوت اصلی این دو کابل در محل استفاده و نوع روکششان است اما علاوه بر این تفاوت، موارد دیگری هم است که در ادامه با بررسی شباهت ها و تفاوت های آنها بیشتر با تفاوت های کابل شبکه Indoor و Outdoor آشنا خواهید شد.

تفاوت ها کابل شبکه Indoor  و Outdoor

شباهت ها کابل شبکه Indoor  و Outdoor

1 – کابل های Outdoor برای محیط خارجی و Indoor برای محیط های داخلی مناسب است. 1 – کاربرد یکسان، هر دو کابل در شبکه و برای انتقال داده و اتصال دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند.
2 – مقاومت کابل های Outdoor بیشتر از Indoor است. 2 – ساختار هر دو کابل از ۸ زوج سیم به هم تابیده شده تشکیل شده است.
3 – ضخامت کابل های Outdoor بیشتر از Indoor است. 3 – گروه بندی هر دو کابل مشابه است.

کابل شبکه لگراند cat6 و کابل شبکه لگراند cat7در دو نوع این دور و اوت دور موجود است.

4 – قیمت کابل های Outdoor بیشتر از Indoor است. 4 – از PVC برای روکش هر دو کابل استفاده میشود
5 – نوع شیلد و محافظ  هر دو مدل کابل مشترک است.
5 – شکل ظاهری هر دو کابل یکسان است.

مقایسه کابل های شبکه Indoor و Outdoor

چرا نباید از کابل های Indoor در محیط های خارجی استفاده کرد ؟

در ابتدا مقاله به این نکته اشاره شد که هر کدام از مدل های کابل Outdoor و Indoor باید برای محیط های مخصوص به خود مورد استفاده قرار گیرد اما سوال اینجاست که آیا میتوان از کابل های Indoor در محیط های خارجی استفاده کرد ؟

پاسخ به این سوال منفی است، استفاده از این کابل‌ها در محیط‌های باز منجر به سریعتر آسیب‌دیدن آنها می‌شود، زیرا عوامل محیطی بر روی آنها اثر می‌گذارند. علاوه بر این، سرعت پوسیدگی و اکسیداسیون این کابل‌ها از کابل‌های شبکه خارجی به سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

چرا نباید از کابل های Indoor در محیط های خارجی استفاده کرد ؟

خرید کابل شبکه Outdoor  و Indoor 

انواع کابل شبکه لگراند با قیمت مناسب در فروشگاه لگراند کو عرضه شده است که میتوانید جهت خرید به صورت آنلاین و حضوری اقدام کنید و همچنین برای مشاوره تخصصی میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *