کابل شبکه لگراند

98. 09. 11
posted by: Super User
بازدید: 223

ساختار کابل شبکه لگراند

پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود تا به سئوالات زیر پاسخ دهید :

1- چگونه مناسب ترین کابل شبکه را برای کابل کشی شبکه خود انتخاب کنیم ؟

2- کابل شبکه Indoor با کابل شبکه Outdoor چه تفاوت هایی دارد ؟

3- در چه شبکه هایی باید از کابل شبکه فویل و شیلد استفاده کنیم ؟

4- کابل شبکه UTP و کابل شبکه STP چه تفاوت هایی دارند؟

5-  روکش کابل شبکه از چه جنسی می باشد؟


در بستر شبکه انواع مختلفی از رسانه ها، جهت انتقال داده ها از یک تجهیز شبکه به تجهیز دیگر وجود دارند. از پرکاربردترین آنها می توان به کابل فیبرنوری ، کابل شبکه ، کابل کواکسیال ، انواع رادیو و ... اشاره نمود. در بین رسانه های فوق، عمومی ترین رسانه ، کابلهای شبکه که نوعی از کابلهای Twisted-Pair   ( زوج سیم بهم تابیده ) است ، می باشند.  این نوع کابل از هشت رشته سیم مسی که 2 به 2 به هم تابیده شده اند، تشکیل شده است. کابلهای Twisted-Pair انواع مختلفی دارند که از Cat1 تا Cat8  گروه بندی شده و هر گروه مشخصات فنی خاص خود را داشته و برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

 در این گروه بندی به رده کابلهای cat5  تا cat8 اصطلاحا کابل شبکه گفته می شود و هر چه از پایین ترین رده به سمت بالاترین رده حرکت کنیم، سرعت و پهنای باند انتقال اطلاعات افزایش پیدا می کند.

 

کابل شبکه از لحاظ ساختار کلی شامل چند بخش می باشد:

1- روکش رویی کابل که معمولا از جنس PVC یا LSZH است.

2- 4 زوج سیم مسی به هم تابیده

3- جدا کننده 4 زوج یا Divider

البته در برخی از انواع کابل شبکه، علاوه بر 3 بخش فوق ، موارد زیر نیز بر حسب نوع کابل به ساختار آن اضافه می گردد:

1- فویل    2- شیلد    3-  سیم ارت    4- روکش PE در کابلهای مخصوص فضای باز    5 - محافظ Steel Armorded

دقت کنید که هر کابل بسته به نوع کاربرد آن ممکن است از تمام یا برخی از موارد فوق استفاده نماید.  بطور کلی کابلهای شبکه از لحاظ ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند .  

 (  Unshielded Twisted-Pair )   1- UTP

2- STP  (   shielded Twisted-Pair  )  

کابل شبکه UTP ، فقط شامل 3 بخش اصلی یعنی روکش رویی،  4 زوج به هم تابیده مسی و جداکننده 4 زوج ( کابل cat6  به بالا ) می باشد و کابل شبکه STP علاوه بر 3 بخش اصلی ، بسته به نوع کابل شامل فویل ، شیلد ، سیم ارت و ... می باشد. علت استفاده از این لایه های اضافه در کابل شبکه ، حفاظت داده ها از عامل EMI یا همان نویزها یا اثرات القایی خارجی است.

انواع مختلف کابلهای شبکه از لحاظ لایه های حفاظتی در برابر اثرات القایی یا EMI به شرح زیر می باشد:

1- UTP          چهار زوج بهم تابیده

2-  U/FTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج

3-  F/UTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور چهار زوج

4- S/UTP       چهار زوج بهم تابیده + یک لایه شیلد بافته شده دور چهار زوج

5-  SF/UTP    چهار زوج بهم تابیده +یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج

6-  F/FTP      چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل دور چهار زوج

7- S/FTP       چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه شیلد دور چهار زوج

8- SF/FTP     چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج

 

غیر از اثرات القایی یا EMI ، عوامل محیطی نیز ممکن است سبب آسیب دیدن کابل شبکه گردد. به همین علت ابتدا باید بررسی کنیم که کابلهای شبکه ممکن است در چه محیط هایی مورد استفاده قرار گیرند:

1- داخل داکت ، ترانک ، لوله های PVC یا فلزی

2- بصورت دفنی  ، یعنی پس از حفر زمین مستقیما در دل خاک قرار گرفته و یا داخل کانال یا لوله قرار داده شده و سپس دفن می گردد.

3- روی دکل های مخابراتی

4- روی نمای ساختمان ها

5- ...

 

بطور کلی می توان کابلهای شبکه را از لحاظ محیط نصب به دو گروه اصلی تقسیم بندی نمود:

1- کابل شبکه Indoor  ( فضای داخل ساختمان )

2- کابل شبکه Outdoor ( فضای باز )

کابل شبکه Indoor معمولا دارای روکش از جنس PVC یا LSZH بوده و بر اثر عوامل محیطی مثل آب ، گرما ، سرما ، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه، کشش و ... آسیب می بینند و با گذشت زمان فرسوده و بلا استفاده می گردند. ولی کابل شبکه Outdoor دارای روکش اضافی جهت حفاظت در برابر عوامل فرسایشی محیط است. کابل شبکه outdoor غیر دفنی دارای یک روکش PE مشکی رنگ و در حالت دفنی علاوه بر روکش فوق ، یک لایه حفاظتی Steel Armorded و یک لایه سم که سبب جلوگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات جونده مانند موش می باشد.

در واقع رنگ بندی کابل شبکه لگراند  به طور معمول دارای چهار زوج سیم رنگی به هم تابیده شده است که رنگبندی آن نوع انتقال داده را مشخص می کند، تنوع رنگی باعث می‌شود تا تنوع در کابل‌های شبکه را ایجاد نماید .

 

 

 

 

 

دسته بندی کابل شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند

کابل شبکه بر اساس سرعت و پهنای باند و خصوصیات الکترونیکی ، به دسته های مختلفی تقسیم می شودکه به این  دسته ها  Category  گفته می شود که به طور مخفف Cat نوشته میشه . مثلا وقتی میگن کابل شبکه Cat 5 یعنی کابل شبکه از دسته پنجم هست که در ادامه انواع دسته بندی ها توضیح داده شده است .
اولین دسته از سیم های به هم تابیده ، همین سیم های تلفن هستن. سیم تلفن در دسته 1 یا همون
Cat 1 قرار میگیره . سیم تلفن فقط برای ارسال سیگنال صوتی ( مکالمه ) استفاده میشه و دیتا رو رد نمی کنه اما از دسته 2 به بعد دیگه دیتا هم رد میشه . در جدول زیر انواع دسته بندی کابل شبکه رو می بینید .

دسته بندی

نوع کابل

حداکثر سرعت انتقال

حداکثر پهنای باند

Cat 3

UTP

10 مگابیت در ثانیه

16 مگاهرتز

Cat 5

UTP

10/100 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

Cat 5e

UTP

1000 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

Cat 6

UTP یا STP

1000 مگابیت در ثانیه

250 مگاهرتز

Cat 6a

STP

10000 مگابیت در ثانیه

500 مگاهرتز

Cat 7

SSTP

10000 مگابیت در ثانیه

600 مگاهرتز

تفاوت این دسته بندی ها معمولا به  دو تا چیز خلاصه میشود : پهنای باند و نویز پذیری . هر نسل جدیدی که معرفی میشود  معمولا پهنای باند بیشتر و نویز پذیری کمتری داره . ریز شدن روی تفاوت این دسته بندی ها تو حوصله این پست نیست  لذا هر چی نسل کابل شبکه جدیدتر باشه بهتره البته شاید نیازی نباشد حتما جدیدترین کابل رو بخرید چون باید بقیه تجهیزات شبکه شما از سرعت و امکانات آن کابل پشتیبانی کند . مثلا یکی از فرق های Cat 5 و Cat 6 اینه که سیم های کابل Cat 6 بیشتر به هم پیچیده شدن تا نویزپذیری کمتر بشه .
مقایسه تعداد پیچش سیم ها در کابل شبکه

در بعضی مواقع در یک دسته بندی مشخص ، اصلاحاتی صورت میگیرد . مثلا کابل شبکه Cat 5 وقتی نویز پذیری آن بهتر می شود بنام   Cat 5e  تغیر نان داده می شود که حرف e مخفف واژه Enhanced به معنی بهبود یافته هست . یا مثلا در دسته بندی Cat 6 سرعت کلاک پالس از 250 مگاهرتز به 500 مگاهرتز افزایش پیدا کرد و بنام  Cat 6a نامیده می شود و حرف a مخفف Augmented به معنی افزایش داده شده می باشد .
نحوه نامگذاری این دسته بندی ها طوری است  که هر چی عدد بعدی از
Cat بزرگتر باشد ، استاندارد جدیدتر میشود . وقتی استاندارد جدیدتر میشود  یعنی تغیراتی جهت بهتر سرعت انتقال اطلاعات یا کاهش نویز انجام شده است . اگر هم تغییر کوچیکی نیز درهمان دسته بندی انجام بشود معمولا با یک حرف بعد از عدد نشان داده می شود .بعنوان مثال  CAT 5e و یا CAT 6a  .
هر دسته بندی جدیدی که معرفی میشود با نسل قبلی خودش سازگاری دارد. منظوراین  است که اگر
Cat 6 معرفی میشه معنیش این نیست که دیگر امکان ندارد از کابل Cat 5 توی شبکه Cat 6 استفاده کرد . اما مشکل اینجاست که سرعت شبکه تحت تاثیر حداقل سرعت قرار میگیره .

 

 

نحوه انتقال دیتا توسط کابل شبکه

توی کابل شبکه ، دو مدل انتقال دیتا داریم . یا با 4 تا سیم یا با 8 تا سیم . تو مدل 4 سیمه دو تا سیم برای فرستادن دیتا و دو تا هم برای دریافت دیتا استفاده میشه . تو این حالت پهنای باند تا 100 مگابیت در ثانیه ساپورت میشه . اما برای پهنای باند 1000 مگابیت در ثانیه به بالا ، مجبوریم که از هر 8 تا سیم استفاده کنیم . تو این حالت 4 تا سیم برای ارسال و 4 تا سیم هم برای دریافت دیتا استفاده میشوند .
تو حالت 4 سیمه ، اون زوج سیمی که برای ارسال استفاده میشه رو با حرف
TX نشان داده می شود  و زوج سیم دریافت رو هم با RX . حرف R مخفف Receive و حرف T مخفف Transmission می باشد . و حرف X به  مفهوم Cross می باشد  .
در کابل شبکه
Cat 5 که از 4 سیم استفاده میشه ، سیم های 1 ، 2 ، 3 و 6 برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشوند . سیم 1 و 2 برای دریافت و سیم 3 و 6 برای ارسال دیتا هستند . بقیه سیم ها بلا استفاده می باشند . الان اگر به کابل LAN مودم نگاه کنید ، احتمالا 4 تا سیم دارد . دلیل اینکه از دو تا سیم برای ارسال و دو تا سیم برای دریافت استفاده میشود این است  که سیگنال به درستی به مقصد برسد .

 یکی از سیم ها مثبت سیگنال رو می فرستد و یکی دیگه منفی سیگنال ( مقادیرشون برابراست ) . یعنی ما تو حالت دریافت ، یک عدد  RX+ داریم و یک عدد RX- و در حالت ارسال هم یک عدد TX+ داریم و یک عدد TX- .
با 4 تا سیم فقط میشود تا 100 مگابیت دیتا در ثانیه رو منتقل کرد وبرای 1000 مگابیت باید از هر 8 تا سیم استفاده کرد . در شبکه گیگابیتی یا همان 1000 مگابیت در ثانیه ، تمام 8 تا سیم به صورت دو طرفه هستند  یعنی هم می توانند  فرستنده باشند و هم گیرنده در حالیکه در حالت 4 سیمه دو تا سیم مخصوص ارسال و دوتا سیم مخصوص دریافتمی باشند . اینطور می توانیم پهنای باند رو از 100 مگابیت به 1000 یا 10000 مگابیت در ثانیه برسانیم .

نکات مهم در مورد کابل شبکه

■ رنگ سیم های داخلی کابل شبکه صرفا برای شناسایی سریع و کارکرد آسان جهت عملیات اجرایی بوده و معنی خاصی ندارد  

■ وسیله ای که با آن کابل شبکه را به سوکت RJ45 پرس می کنند  آچار شبکه نامیده می شود .

 LAN Cable crimper .
■ هنگام تهیه سوکت برای کابل شبکه نوع رشته ای و مفتولی آن در نظر گرفته شود .

■ اگر می خواهید برای افزایش سرعت داده ها از کابل شبکه Cat 7 استفاده کنید بایستی بقیه تجهیزات شبکه  شما  هم قادر باشد که سرعت بالا را  ساپورت کند.

■ اینکه پیچیدن دو تا سیم می تواند  نویز رو کم کند حدود 200 سال پیش توسط گراهام بل اختراع شد . وقتی که می خواست سیم های تلفن رو از کنار کابل برق رد کند فهمید که اگر سیم ها را به هم بپیچد نویز کمتر میشود و برد مسافت هم بیشتر میشود.

کابل شبکه.کابل شبکه لگراند.کابل شبکه لگراند cat6 utp.کابل شبکه لگراند cat6 sftp.کابل شبکه لگراند اورجینال.کابل شبکه لگراند cat6 قیمت.کابل لگراند فرانسه.فروش کابل شبکه.قیمت کابل شبکه.فروش کابل شبکه.