کابل شبکه cat6

98. 06. 31
posted by: Super User
بازدید: 168

 مشخصات  کابل شبکه CAT6

 

کابل شبکه CAT6 را می‌توان توسط مشخصات چاپ شده در کنار غلاف کابل شناسایی کرد. انواع کابل، اتصال و توپولوژی کابل‌کشی توسط استاندارد TIA/EIA-568 تعریف شده است.

 

پچ کوردهای  CAT6معمولاً در کانکتورهای ماژولار ۸p8c ترمینال می‌شوند. کانکتورها از پین‌های T568A یا T568B استفاده می‌کنند که عملکرد آنها مشابه است و هر دو انتهای کابل را به‌طور یکسان خاتمه می‌دهند.

 

اگر کانکتورها، جک‌ها و پچکوردها مربوط به CAT6 کابل های شبکه CAT6 در سیم‌کشی CAT6 استفاده نشوند، عملکرد کلی تضعیف گردیده و ممکن است مشخصات عملکرد CAT6 را برآورده نکند.

مشخصات  کابل شبکه CAT6A

 کابل شبکه لگراند

استاندارد ANSI/TIA-568-C.1 مربوط به کابل شبکه CAT6A بوده و در سال ۲۰۰۹ توسط «انجمن صنایع مخابرات» (TIA) برای استانداردهای عملکرد ارتقا یافته مربوط به سیستم‌های کابل زوجی به‌هم تابیده تعریف شد.

 

عملکرد کابل های شبکه CAT6A برای فرکانس‌هایی تا ۵۰۰ مگاهرتز، دو برابر مقدار مربوط به کابل های شبکه CAT6، تعریف می‌گردد. به‌علاوه کابل های شبکه CAT6A در مقایسه با CAT6 دارای قدرت شناسایی Crosstalk بهتری بوده که در فرکانس‌های بالا، نویز بیگانه را به خوبی پیدا می‌کند.

 

استاندارد جهانی کابل‌کشی ISO/IEC 11801 با افزودن اصلاحیه ۲ گسترش یافته است. این اصلاحیه مشخصات جدیدی را برای اجزای کابل های شبکه CAT6A و لینک‌های دائمی کلاس EA تعریف می‌کند. این مشخصات جهانی جدید CAT6A/Class EA نیازمند نسل جدیدی از سخت‌افزارهای اتصال هستند که نسبت به محصولات موجود که مبتنی بر استاندارد TIA آمریکا عملکرد بسیار بهتری دارند.

تفاوت عملکرد بین مشخصات اجزای ISO/IEC و EIA/TIA

 

مهم‌ترین نکته، تفاوت عملکرد بین مشخصات اجزای ISO/IEC و EIA/TIA برای پارامتر انتقال NEXT است. در فرکانس ۵۰۰ مگاهرتز، یک کانکتور CAT6 متناسب با استاندارد ISO/IEC به اندازه ۳ دسی‌بل بهتر از کانکتور CAT6A مطابق با مشخصات EIA/TIA عمل می‌کند. ۳ دسی‌بل برابر است با کاهش ۵۰% در توان سیگنال نویز NEXT است.

 

بنابراین عدم درکی به دلیل قراردادهای نام‌گذاری مختلف نمایان می‌شود و محک عملکرد، توسط استانداردهای ISO/IEC بین‌المللی و TIA/EIA آمریکایی انجام می‌شود که به نوبه خود از استاندارد اروپایی منطقه‌ای EN 50173-1 متفاوت هستند. در مجموع، استاندارد ISO برای CAT6A در بالاترین رتبه قرار داشته و به دنبال آن استاندارد اروپایی و سپس استاندارد آمریکایی قرار دارد.

حداکثر طول کابل های شبکه CAT6

 

حداکثر طول مجاز کابل های شبکه CAT6 در هنگام استفاده برای شبکه‌های ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰BASE-T، صدمتر است که شامل ۹۰متر کابل‌کشی افقی بین پچپنل و جک (کیستون)، به اضافه ۵متر پچکورد استاندارد بین هر جک و دستگاه متصل به آن است. برای شبکه ۱۰GBASE-T یک کابل های شبکه CAT6 بدون لایه محافظ نباید از ۵۵متر فراتر رود و یک کابل CAT6A نباید از ۱۰۰ متر تجاوز کند.

موارد احتیاط هنگام نصب کابل شبکه

 

کابل های شبکه CAT6 و CAT6A می‌بایست به‌درستی نصب شده و خاتمه یابند تا به مشخصات مورد نیاز دست یابند. کابل نباید به شدت تابیده و خم گردد (شعاع خم شدن باید بیش از چهار برابر قطر بیرونی کابل باشد). زوج سیم‌ها نباید از حالت در هم تابیده شده خارج گردند و غلاف بیرونی نباید بیش از ۵/۰ اینچ تخلیه گردد.

 

در کابل های شبکه SFTP یا شیلد و فویل، شیلد و فویل برای بهبود عملکرد کابل CAT6 در محیط‌های «تداخل الکترومغناطیسی» (EMI) بالا ضروری است. این محافظت، اثر مخرب EMI به روی داده‌های کابل را کاهش می‌دهد. محافظت با استفاده از سیم تخلیه‌ای که در کابل و در کنار زوج به‌هم تابیده وجود دارد، معمولاً از انتهای یک کابل تا دیگری حفظ می‌گردد.

اتصال الکتریکی شیلد

 

اتصال الکتریکی شیلد (لایه محافظ) به شاسی در هر انتها، از طریق جک ساخته شده است. نیاز به اتصال به زمین در هر دو انتهای کابل شبکه، تشکیل حلقه زمین را در صورتی که یکی از شاسی‌های شبکه در پتانسیل الکتریکی لحظه‌ای متفاوتی نسبت به جفت خود باشد، ممکن می‌سازد. این وضعیت نامطلوب ممکن است باعث شود جریانی بین شاسی‌ها در شیلد کابل شبکه جاری شود و این جریان‌ها ممکن است متعاقباً نویز مخربی را در سیگنال حمل شده توسط کابل القا کنند.

انواع کابل شبکه CAT6e

 

بلافاصله پس از تصویب CAT6، تعدادی از تولیدکنندگان شروع به ارائه کابل با برچسب «Category 6e» کردند. قصد آنها پیشنهاد ارتقائی برای استاندارد CAT6 بود، به احتمال زیاد آن را بعد از CAT5e نام‌گذاری کردند که ارتقائی استاندارد برای کابل CAT5 بود. به‌ هر حال، هیچ استاندارد Category 6e قانونی وجود ندارد و CAT6e استاندارد شناخته شده‌ای توسط انجمن صنعت ارتباطات نیست. استاندارد Category 7 یک استاندارد ISO است اما TIA نیست. استاندارد CAT7 در حال حاضر به‌عنوان راه‌حلی در کابل شیلددار (با لایه محافظ) به همراه کانکتورهای غیرسنتی است که با نمونه‌های پیشین CAT3 تا CAT6A سازگار نیست. استاندارد CAT8 پیشنهاد بعدی کابل‌کشی UTP است که با نمونه های قبلی نیز سازگار است.

کابل لگراند .

فروش کابل شبکه لگراند.کابل شبکه لگراند.کابل شبکه لگران cat6 utp